60 - 90 cm
OBJEDNÁVKA V NAŠEM ESHOPU:
Nabízím kvalitní rostliny od českých i zahraničních školkařů. Snažím se nabízet mnoho zajímavých druhů keřů, stromů, růží, trvalek a travin.
Nákup probíhá tak, že si kliknete na obrázek nebo název rostliny a po otevření nové stránky se Vám zobrazí pro vás velmi důležité informace. PRODEJNÍ ROZMĚR
Dávejte si na to prosím pozor. Některé eshopy tyto údaje neuvádějí a nevíte tak, co kupujete. Můžete být po otevření krabice velmi zklamáni. Píšu to z vlastní zkušenosti.
Prodejní velikost je velmi důležitý údaj, zjistíte totiž jak velké rostliny k vám dorazí.
Uvádíme jak výšku v centimetrech (ta se může v průběhu roku měnit tím jak rostliny narůstají) výšku kmínku (výška se měří od půdy v kontejneru po rozvětvení korunky) ale i objem nebo rozměr kontejneru.
U rostlin, kde není cena, ale je zelená fajfka pro dostupnost, tak si můžete vybrat s více možností. Klikněte si na detail rostliny a potý na zelené políčka VYBERTE a tam si nejdříve vyberete Prodejní rozměr a poté Velikost kontejneru, nebo jen jedno z toho.
Pokud nechcete za rostliny moc utratit, tak si můžete vybrat menší prodejní rozměr a objem kontejneru, pokud chcete již vzrostlejší rostlinu tak si za ní více zaplatíte, ale nemusíte čekat roky než naroste. Tato vyšší cena je za celoroční práci kolem ní - zalévání, plení a dodávání živin, zastínění a zazimování. Pokud tyto rostliny přežily v našich podmínkách několik zim, je velká pravděpodobnost, že se jim bude dařit i u vás. Samozřejmě bez zalévání a občasné péče to nejde.
Čím větší objem kontejneru, tím větší má rostlina prostor pro své kořeny a je silnější a i starší.Na výšce až tak nezáleží, protože i nižší výšky mohou být lepší kvality než ty vysoké, je to tím, že např. keře jsou několikrát stříhány, aby zhoustly již od spodních partíí větví a nebyly vyholené.
Pokud máte zájem i o velké stromy a keře v balu a i v květináči, napište mi prosím svůj požadavek zde: j.stuparkova@seznam.cz
Pokud nemáte možnost vlastní dopravy, je možné se při odběru většího množství dřevin domluvit a vše Vám dovezu až domů.
Velikosti kontejnerů (květináčů)
C0,5l = objem květináče v litrech
P9=C0,5l ** P13=C1l** P15=C1,5l ** P17=C2l |
P19=C3l ** P21=C4l ** P23=C5l ** P26=C7,5l
Pokud máte jílovitou půdu a budete chtít vytvořit např. smíšený záhos s okrasnými keři a trvalkami, vykopala bych celý prostor do 50 cm hloubky a vyměnila bych vaši jílovitou půdu za ornici smíchanou se zahr. substrátem bez hnojiva a říčním pískem.
Pokud je to napůl jílovitá půda stačí přidat více písku a zahr. substrátu. Půda by měla být propustná. Mám zde stejný problém a tímto způsobem musím postupně vyměňovat a zlepšovat půdu všude, kde budu sadit.
Při sázení nejvíce využívám mykorhizy Symbivit. Je až neuvěřitelné jak to rostlinám pomůže na začátku v zakořeňování.
Pokud sázíte trvalkový záhon, nepoužívala bych netkanou textilii. Ta jen umrtví půdu po ní. Budete mít nějakou dobu více práce s odplevelením, ale trvalky se rychleji rozrostou a prázdné prstory mezi nimi rychle zarostou a zaplní. Sázejte trvalky blíže od sebe, rozesadit je a použít někde jinde se dají vždycky.
Růže s oceněním ADR
Co to je ADR?
(Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung) je nezávislá mezinárodní zkouška kvality růží. Všechny nové odrůdy růží z celého světa se při těchto zkouškách testují několik let na jedenácti místech v celém Německu. Po těchto zkouškách se ty nejlepší ocení titulem ADR růže. Úspěch v testu náleží jen těm růžím, které jsou výrazně krásné a zároveň velmi odolné, zdravé a jejich pěstování je snadné. Růže, které projdou úspěšně tímto testem jsou vhodné do těch nejnáročnějších podmínek s minimální péčí, jako je např. veřejná zeleň.
Jaké cíle sleduje ADR zkouška?
Názory na barvu a tvar květů podléhají módě a během let se mohou měnit. Kromě těchto vlastností se při zkouškách sleduje bohatost kvetení, vůně a tvar rostliny. Největší důraz se ale klade na odolnost proti mrazu, chorobám a škůdcům. Právě tyto schopnosti růží mají při několikaletém testování tu nejvyšší prioritu. Během zkoušek ADR nejsou rostliny ošetřovány žádnými ochrannými chemickými prostředky, aby se plně projevily jejich přirozené vlastnosti, podle kterých jsou hodnoceny.

Jak zasadit růže
Zde je jednoduchý popis výsadby růží. Nebojte se jich, jejich pěstování není vůbec těžké.
Pěstování pnoucích růží
Vzdálenosti sázení růží
Vzdálenosti pro výsadbu různých druhů růží do trojsponu
Výška dospělé růže | Vzdálenost výsadby |
90 cm | |
1 - 1.25 m | 1.25 m |
1.35 - 1.5 m | 1.5 m |
Vzdálenosti pro výsadbu stejných druhů růží do trojsponu
Výška dospělé růže | Vzdálenost výsadby |
60 - 90 cm | 30 cm |
1 - 1.25 m | 45 cm |
1.35 - 1.5 m | 60 cm |
Vzdálenosti pro výsadbu stejných druhů růží jako živý plot
Výška dospělé růže | Vzdálenost výsadby |
60 - 90 cm | 30 cm |
1 - 1.25 m | 45 cm |
1.35 - 1.5 m | 60 cm |
- Výsadbová jáma, musí být dostatečně velká. Musí být větší, než je rozměr balu, kontejneru, nebo při výsadbě prostokořenných (bez hlíny) stromů, kořeny, které nesmí být stlačeny, ale krásně rozprostřeny.
- Při výkopu jámy, rozdělte hlínu na ornici, kterou si dávejte na plachtu vedle jámy a jílovitou půdu, kterou házejte přímo do koleček a odvážejte na místo, kde může být uložena.
- Ornici poté smíchejte s kompostem a dle propustnosti a kvality hlíny také s pískem, který ji trochu odlehčí.
- Na dno jámy dávám trochu štěrku, který slouží jako drenáž.
- Vsypejte do jámy část připravené hlíny a ušlapejte. Změřte si zbývající výšku jámy a porovnejte s výškou balu, nebo květináče. Zbývající výška musí odpovídat stejné výšce balu. Strom nesmí být utopený, ale ani nesmí bal trčet nad terénem.
- Dejte strom do díry a rozstřihněte drát, který je v blízkosti krčku stromu. Pokud sázíte strom v kontejneru, tak rozmělněte kořeny na spodní části i na stěnách. Pokud máte mykorhízu Symbivit, posypte kořeny.
- Proveďte kotvení stromu. Trojnožka (3 kůly ) se používá u vysokých stromů s balem a jeden kůl se většinou dává k prostokořenným stromům. Úvazky nesmí být moc natěsno.
- Přisypávejte další hlínu a současně ji ušlapávejte, ať se vytvoří pevný základ. Pořádně zalijte a zamulčujte.
- Je dobré provést redukci koruny. Důležité je zanechání terminálního výhonu ( je to ten hlavní a nejdelší výhon, uprostřed stromu) a ostatní zkraťte tak o 1/3, až o 1/2.
- Díky tomuto střihu je vyrovnán poměr koruny a kořenů a stromek se lépe uchytí a poroste. Toto neplatí u břízy, magnólie a jiných stromů, které nesnášejí řez. Je dobré dát i kolem kmene ochranu proti okusu zvěře, nebo proti podrápání kočky, které si na čerstvě vasazených stromech rády brousí drápky.
- Po výsadbě dbejte na pravidelnou zálivku, kontrolujte úvazky, které by se mohly zařezávat do kmene a provádějte výchovný řez.