Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. RADY A TIPY
Novinky
02.08.2022
Péče o růže
  1. Růže by se neměla vysazovat do zmrzlé půdy a v době velkého sucha, jinak je můžete vysazovat celoročně. Nyní, kdy jsou mrazíky již jen občas, ... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

 

Jak nakupovat

 

OBJEDNÁVKA V NAŠEM ESHOPU:

Nabízím kvalitní rostliny od českých i zahraničních školkařů. Snažím se nabízet mnoho zajímavých druhů keřů, stromů, růží, trvalek a travin.

Nákup probíhá tak, že si kliknete na obrázek nebo název rostliny a po otevření nové stránky se Vám zobrazí pro vás velmi důležité informace. PRODEJNÍ ROZMĚR

Dávejte si na to prosím pozor. Některé eshopy tyto údaje neuvádějí a nevíte tak, co kupujete. Můžete být po otevření krabice velmi zklamáni. Píšu to z vlastní zkušenosti.

Prodejní velikost je velmi důležitý údaj, zjistíte totiž jak velké rostliny k vám dorazí.

Uvádíme jak výšku v centimetrech (ta se může v průběhu roku měnit tím jak rostliny narůstají) výšku kmínku  (výška se měří od půdy v kontejneru po rozvětvení korunky) ale i objem nebo rozměr kontejneru.

U rostlin, kde není cena, ale je zelená fajfka pro dostupnost, tak si můžete vybrat s více možností. Klikněte si na detail rostliny a potý na zelené políčka VYBERTE a tam si nejdříve vyberete Prodejní rozměr a poté Velikost kontejneru, nebo jen jedno z toho.

Pokud nechcete za rostliny moc utratit, tak si můžete vybrat menší prodejní rozměr a objem kontejneru, pokud chcete již vzrostlejší rostlinu tak si za ní více zaplatíte, ale nemusíte čekat roky než naroste. Tato vyšší cena je za celoroční práci kolem ní - zalévání, plení a dodávání živin, zastínění a zazimování. Pokud tyto rostliny přežily v našich podmínkách několik zim, je velká pravděpodobnost, že se jim bude dařit i u vás. Samozřejmě bez zalévání a občasné péče to nejde.

Čím větší objem kontejneru, tím větší má rostlina prostor pro své kořeny a je silnější a i starší.Na výšce až tak nezáleží, protože i nižší výšky mohou být lepší kvality než ty vysoké, je to tím, že např. keře jsou několikrát stříhány, aby zhoustly již od spodních partíí větví a nebyly vyholené.

 

Pokud máte zájem i o velké stromy a keře v balu a i v květináči, napište mi prosím svůj požadavek zde: j.stuparkova@seznam.cz

Pokud nemáte možnost vlastní dopravy, je možné se při odběru většího množství dřevin domluvit a vše Vám dovezu až domů.

 

Velikosti kontejnerů (květináčů)

C0,5l = objem květináče v litrech

P9=C0,5l ** P13=C1l** P15=C1,5l ** P17=C2l

P19=C3l ** P21=C4l ** P23=C5l ** P26=C7,5l

 

Jílovitá půda a co s ní

Pokud máte jílovitou půdu a budete chtít vytvořit např. smíšený záhos s okrasnými keři a trvalkami, vykopala bych celý prostor do 50 cm hloubky a vyměnila bych vaši jílovitou půdu za ornici smíchanou se zahr. substrátem bez hnojiva a říčním pískem.

Pokud je to napůl jílovitá půda stačí přidat více písku a zahr. substrátu. Půda by měla být propustná. Mám zde stejný problém a tímto způsobem musím postupně vyměňovat a zlepšovat půdu všude, kde budu sadit.

Při sázení nejvíce využívám mykorhizy Symbivit. Je až neuvěřitelné jak to rostlinám pomůže na začátku v zakořeňování.

Pokud sázíte trvalkový záhon, nepoužívala bych netkanou textilii. Ta jen umrtví půdu po ní. Budete mít nějakou dobu více práce s odplevelením, ale trvalky se rychleji rozrostou a prázdné prstory mezi nimi rychle zarostou a zaplní. Sázejte trvalky blíže od sebe, rozesadit je a použít někde jinde se dají vždycky.

ADR

Růže s oceněním ADR

Co to je ADR?

Logo ADR (Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung) je nezávislá mezinárodní zkouška kvality růží. Všechny nové odrůdy růží z celého světa se při těchto zkouškách testují několik let na jedenácti místech v celém Německu. Po těchto zkouškách se ty nejlepší ocení titulem ADR růže. Úspěch v testu náleží jen těm růžím, které jsou výrazně krásné a zároveň velmi odolné, zdravé a jejich pěstování je snadné. Růže, které projdou úspěšně tímto testem jsou vhodné do těch nejnáročnějších podmínek s minimální péčí, jako je např. veřejná zeleň.

Jaké cíle sleduje ADR zkouška?

Názory na barvu a tvar květů podléhají módě a během let se mohou měnit. Kromě těchto vlastností se při zkouškách sleduje bohatost kvetení, vůně a tvar rostliny. Největší důraz se ale klade na odolnost proti mrazu, chorobám a škůdcům. Právě tyto schopnosti růží mají při několikaletém testování tu nejvyšší prioritu. Během zkoušek ADR nejsou rostliny ošetřovány žádnými ochrannými chemickými prostředky, aby se plně projevily jejich přirozené vlastnosti, podle kterých jsou hodnoceny.

Výsadba růží a pěstování pnoucích růží

 

 
 

Jak zasadit růže

Zde je jednoduchý popis výsadby růží. Nebojte se jich, jejich pěstování není vůbec těžké.

 
 
1. Dejte růži do kbelíku s vodou, ať se pořádně napije. David Austin doporučuje 30 minut, ale doba může být i delší.
 
 
2.  Z hlíny odstraňte veškerý plevel a kameny, ať se kořeny mohou dobře vyvíjet.
 
 
3. Vykopejte hlubokou jámu. Jáma by měla být tak hluboká, aby kořeny měly dost prostoru. Dno jámy prokypřete rycími vidlemi.
 
 
4. Pokud máte jílovitou půdu, dejte na dno jámy trochu štěrku.
 
 
5. Přidejte kompost, nebo dobře odleželý (ne čerstvý hnůj), ať má růže k růstu dost živin.
 
 
6. Vezměte si růži a pokud máte mykorhizu, určitě ji použijte a kořeny růže posypte. David Austin ji velmi doporučuje a já jsem s ní také velmi spokojena. U nás nabízíme mykorhizu firmy Symbion - Symbivit.
 
 
7. Růži vložte do jámy a kořeny rozložte. Horizontálně položte přes jámu  bambusovou tyčku nebo laťku. Ta slouží ke kontrole hloubky výsadby.
Krček růže (místo odkud vyrůstají výhony) má být asi 3 cm pod bambusovou tyčkou.
 
 
8. Růži v této výšce přidržujte a přisypávejte zeminu na kořeny růže a postupně jámu vyplňujte.
 
 
9. Opatrně ušlapejte místo kolem růže, ať sedí pevně v jámě a nejsou v ní vzduchové bubliny.
 
 
10. Vysazenou růži pořádně zalijte.
 
 
A je hotovo.

 

 

Pěstování pnoucích růží

U pěstování pnoucích růží u oblouku je nutné dodržovat tyto postupy a to, když rostou mladé výhony, tak se k oblouku vyvazují. Růže se nestříhá, stříhají se pouze odumřelé výhony a odkvetlé květy,.
 
Tyto růže mají hlavní 2-3 výhony a ty se postupně přivazují k oblouku. Pokud rostou z těchto výhonů postranní výhony tak přes léto se stříhají pouze výhony, které překážejí. Na jaře se tyto postranní výhony stříhají skoro až k výhonu hlavnímu a tak opět postranní výhony znovu krásně naraší.

 

Vzdálenosti sázení růží

Vzdálenosti pro výsadbu různých druhů růží do trojsponu

Výška dospělé růže Vzdálenost výsadby

60 - 90 cm

90 cm

1 - 1.25 m

1.25 m

1.35 - 1.5 m

1.5 m

 

Vzdálenosti pro výsadbu stejných druhů růží do trojsponu

 
Výška dospělé růže Vzdálenost výsadby

60 - 90 cm

30 cm

1 - 1.25 m

45 cm

1.35 - 1.5 m

60 cm

 

Vzdálenosti pro výsadbu stejných druhů růží jako živý plot

Výška dospělé růžeVzdálenost výsadby

60 - 90 cm

30 cm

1 - 1.25 m

45 cm

1.35 - 1.5 m

60 cm

Zásady při výsadbě stromů
 1. Výsadbová jáma, musí být dostatečně velká. Musí být větší, než je rozměr balu, kontejneru, nebo při výsadbě prostokořenných (bez hlíny) stromů, kořeny, které nesmí být stlačeny, ale krásně rozprostřeny.
 2. Při výkopu jámy, rozdělte hlínu na ornici, kterou si dávejte na plachtu vedle jámy a jílovitou půdu, kterou házejte přímo do koleček a odvážejte na místo, kde může být uložena. 
 3. Ornici poté smíchejte s kompostem a dle propustnosti a kvality hlíny také s pískem, který ji trochu odlehčí.
 4. Na dno jámy dávám trochu štěrku, který slouží jako drenáž.
 5. Vsypejte do jámy část připravené hlíny a ušlapejte. Změřte si zbývající výšku jámy a porovnejte s výškou balu, nebo květináče. Zbývající výška musí odpovídat stejné výšce balu. Strom nesmí být utopený, ale ani nesmí bal trčet nad terénem.
 6. Dejte strom do díry a rozstřihněte drát, který je v blízkosti krčku stromu. Pokud sázíte strom v kontejneru, tak rozmělněte kořeny na spodní části i na stěnách. Pokud máte mykorhízu Symbivit, posypte kořeny. 
 7. Proveďte kotvení stromu. Trojnožka (3 kůly ) se používá u vysokých stromů s balem a jeden kůl se většinou dává k prostokořenným stromům. Úvazky nesmí být moc natěsno. 
 8. Přisypávejte další hlínu a současně ji ušlapávejte, ať se vytvoří pevný základ. Pořádně zalijte a zamulčujte.
 9. Je dobré provést redukci koruny. Důležité je zanechání terminálního výhonu ( je to ten hlavní a nejdelší výhon, uprostřed stromu) a ostatní zkraťte tak o 1/3, až o 1/2.
 10. Díky tomuto střihu je vyrovnán poměr koruny a kořenů a stromek se lépe uchytí a poroste. Toto neplatí u břízy, magnólie a jiných stromů, které nesnášejí řez. Je dobré dát i kolem kmene ochranu proti okusu zvěře, nebo proti podrápání kočky, které si na čerstvě vasazených stromech rády brousí drápky.
 11. Po výsadbě dbejte na pravidelnou zálivku, kontrolujte úvazky, které by se mohly zařezávat do kmene a provádějte výchovný řez.
Stříhání dřevin do různých tvarů

Tvarování dřevin ( anglicky topiary ) se těší velké oblibě. Co by jsme měli vědět o stříhání a tvarování dřevin? Co je důležité?

- velikost listů

nejpůsobivějším výsledným tvarem při stříhání dřevin jsou "hladce" vypadající plochy. Toho lze dosáhnout u menších listů tvarovaných rostlinných druhů jako např. Buxus sempervirens, ale čím větší je rostlina, tím větší mohou být i listy. Větší listy stříhejte nůžkami na růže. Pokud totiž při střihu zahradnickými nůžkami se list přetrhne, vznikají hnědé a suché okraje a ty nevypadají moc pěkně.

- stanoviště

pokud chcete, aby vaše tvarované dřeviny, byly zdravé, je důležité je sadit na světlé stanoviště. Platí to i pro rostliny, které dobře snášejí stín. Vhodnější jsou jen osluněná nebo v nutném případě polostinná (u stín snášejících druhů) stanoviště. Je dobré se i vyhnout i blízkosti ostatních dřevin, které je mohou zastiňovat.

Základní pravidla řezu

- silné zásahy jako jsou zmlazovací a výchovný řez, při kterých se odstraňuje velká část výhonu, je nejlépe provádět v březnu nebo v dubnu před rašením a po posledních silných mrazech.

- udržovací řez, jehožcílem je zachování tvaru, je možno provádět téměř kdykoli, ale dle zkušeností je vhodné stříhat nejpozději do konce září. Při extrémním slunečním záření je lépe ho odložit.

- nejvhodnější doba řezu je, když jsou výhonky již dostatečně vyzrálé.

Rostliny, které mají být stříhány do určitého tvaru, se musí před silnějším řezem dobře ujmout.

Jednoduché tvary jako je koule nebo kapka se většinou vytvářejí jen ručně, bez pomocných prostředků.

Rostliny vhodné pro tvarování

Buxus sempervirens - Zimostráz vždyzelený  - živé ploty, menší a střední tvary

Carpinus betulus - habr obecný - živé ploty, větší tvary (opadavý)

Crataegus monogyna, C. laevigata - hloh jednosemenný, hloh obecný - živé ploty, velké tvary (opadavý)

Fagus sylvatica - buk lesní - živé ploty, velké tvary (opadavý)

Hedera helix - břečťan popínavý - tvary podle šablon (neopadavý)

Ilex aquifolium - cesmína ostrolistá - větší tvary (neopadavý)

Ilex crenata - cesmína vroubkovaná - střední a větší tvary, bonsajové tvary (neopadavý)

Ligustrum vulgare Atrovirens - ptačí zob obecný - živé ploty, větší tvary (zelenýi v zimě)

Platanus x hispanica - platan javorolistý - střechovité tvary (opadavý)

Tilia cordata, Tilia x intermedia - lípa srdčitá - špalírové stromy, krabicovité tvary (opadavá)

Chamaecyparis lawsoniana - cypřišek Lawsonův - živé ploty, geometrické a pomponové tvary (řez snáší hůře než zimostráz či jalovec - neopadavý)

Chamaecyparis obtusa - cypřišek tupolistý - bonsajové tvary (rozšířený v Japonsku, neopadavý)

Cupressocyparis leylandii - cypřišek Leylandův - živé ploty, geometrické a pomponované tvary (rychle roste, mírně citlivý na mráz, neopadavý)

Cupressus - různé cypřiše - koule, spirály (silně rostoucí, snašejí řez, velmi citlivé na mráz, nutná ochrana na zimu, neopadavé)

Juniperus - různé jalovce - pomponové tvary, spirály (velmi otužilé, neopadavé)

Pinus - různé borovice - bonsajové tvary (P. sylvestris, P. nigra, P. mugo, P. contorta a P. parviflora, neopadavé)

Taxus baccata - tis červený - střední a větší tvary, živé ploty (velmi dobře snáší střih, jedovatý,neopadavý)

Taxus  cuspidata - tis japonský - bonsajové formy (dobře mrazuvzdorný, neopadavý)

Thuja occidentalis - túje, zerav - živé ploty, spirály (velmi mrazuvzdorná, neopadavá)

Čerpáno z vynikající knihy Tvarování dřevin - Heinrich Beltz

DOPORUČUJI

Velmi doporučuji:

Interiérový design dle Renaty Šimetkové - 

           

Kontakt
Zahradnictví Arónie - Klokočůvek 370, 74235 Odry
Přímý prodej - březen - dle počasí
Aronie