Trvalkové záhony jsou krásné nejen v době květu a růstu, ale také v zimě, kdy jsou vidět jen suché květy. Nejkrásnější je ranní jinovatka a ptáci, kteří pojídají semena a plody dřišťálů.
I takto se dá vytvořit působivý záhon a nepotřebujete k tomu mnoho druhů rostlin. Je jasné, že takto působivé budou až v létě. Záhon můžete osázet na jaře kvetoucími trvalkami a také cibulovinami a tak se vám záhon bude v průběhu roku měnit a dělat vám radost. Cibuloviny sázejte mezi trvalky a ne do předních míst záhonu. Při odkvétání jejich listy nejsou moc hezké, ale nově rašící trvalky, vám je postupně zakryjí. Listy cibulovin se musí nechat tak. Neotrhávejte je a ani je nestříhejte. Nechejte je zetlít.
Sporýš argentinský je vidět často v trvalkových výsadbách, ale u nás není moc mrazuvzdorný. Pokud jej vysadíte, musíte jej nechat vysemenit, ať máte příští rok opět nové rostliny. Já sbírám koncem léta i na podzim dozrálá semena a vysévám je i na jiná místa v zahradě.
Zde je v kombinaci s rudbékií. Tato barevná kombinace fialové a žluté je velmi působivá.
Kombinace keřů, trvalek a růží
Weby plné inspirací:
Marianne Majerus - fotografie nádherných zahrad
Gardenia.net je web plný úžasných návrhů na osázení záhonů. Trvalky zde hrají hlavní roli. Je sice v angličtině, ale můžete si názvy vyhledat v latině, nebo si web nechat přeložit v automatickém překladači.
Všímejte si kombinací barev, ale i tvarů květin. Vždy je dobré nemíchat vše dohromady jen po jednom kusu, ale raději vysadit jen několik kultivarů, ale o více kusech.
Zajímavé jsou na tomto webu i důležité kombinování trvalek a keřů.
Náhodou jsem narazila na tento nádherný web Perenniculum a okamžitě Vám jej musím doporučit. Kochejte se, inspirujte a tvořte:
David Austin na svých webových stránkách představuje několik záhonů, kterými se můžete inspirovat i vy.
Smíšené záhony růží a trvalek Davida Austina