V zahradnictví je možné osobně vybírat pouze stromy a vzrostlé keře. Termín návštěvy je nutné rezervovat předem. Můžete přijet i v něděli. Ostatní zboží je nutné objednat přes e-shop. Nachystáme a pošleme, nebo si svou objednávku můžete vyzvednout osobně.

Stromy - Špalír

 Carpinus-betulus
 
 
 

Vysokokmenné špalírové stromy mají více funkcí. Zajišťují soukromí, blokuje teplo ze slunce a vytváří bariéru proti větru.

 Při nákupu špalírových stromů by jste měli vzít v úvahu následující:

 • Pokud nechcete být vidět, vždy volte habr, který v zimě neopadává. 
 • Chcete strom s krásnou kůrou? Pak zvolte platan špalír, nebo špalír dub. 
 • Odolnost proti větru. Například ambroně nejsou příliš odolné proti větru, ale dub, lípa a dub bahenní ano. V místech, kde hodně fouká musíte mít stromy zajištěné opěrnými kůly - ok 12 cm.
 • Obvod kmene OK je u špalíru důležitý. Čím je větší, tím kompaktnější je koruna. NIKDY si nezaměňujte tloušťku kmene s obvodem kmene. Tloušťka kmene je průměr kmene. Pokud chcete vypočítat tloušťku kmene, vydělte obvod kmene 3,14 a tak získáte z OK jeho tloušťku.
   
   
 • Typ materiálu konstrukce, na který jsou větve navázány. Obvykle jsou to bambusové tyče, někdy dřevěné nebo ocelové. Nezapomeňte zkontrolovat velikost stojanu: šířku a výšku! Věnujte také pozornost tomu, jak dobře je špalírová stěna plně vyvinuta. Nechcete přece čekat roky na nějaké soukromí. U nás v Zahradnictví Arónie dodáváme pouze špalírové stromy v A kvalitě.

Chcete zkombinovat špalírové stromy s nízkým živým plotem nebo hraniční výsadbou?

           Nejhezčí kombinace špalírové stěny se živým plotem je s nízkým živým plotem z tisu. 

Výsadba špalírových stromů v přímé linii

Výsadba musí být provedena do dvou dnů od přijetí stromů. V tyto dva dny musí být strom ve stínu a to hlavně bal. Jemně kropte bal, aby do doby výsadby kořínky neosychaly.

 • Nejdříve si přesně spočítejte, kde budou stromy vysazeny. Dobrá příprava je klíčem k úspěchu. Natáhněte si provaz a vyznačte si u něj, kdy bude střed každého stromy. Vzdálenosti od sebe, musí být u všech stromů stejné. Pokud je průměr balu 50 cm, je dobré vykopat díru o průměru 90 cm, ať máte prostor na vaši botu, když po přidání zeminy budete půdu ušlapávat. Než začněte díru kopat je dobré si kruhy pro díry také všude označit. Třeba pískem, nebo sprejem.
 • Před sázením nikdy neodstraňujte z balu drátěný koš, který chrání stabilitu kořenového balu. Sázíme s košem i s textílií, kterou je bal obalen. Za nějaký čas se textílie i drátěný bal v zemi rozpadne. 
 • Sázejte strom tak, aby byla bambusová konstrukce na vnější straně zahrady. 
 • Pokud máte jílovitou půdu, je dobré stěny i dno díry rýčem narušit a na dno díry nasypat štěrk, který zajistí, aby strom nestál ve vodě. Na dno díry vysypejte asi 15 cm substrátu, nejlépe směsi ornice, kompostu a písku. Nepoužívejte pouze kupovaný rašelinový substrát, který rychle vysychá. To platí pro veškeré výsadby. 
 • Dejte bal do díry a strom zkontrolujte, ať stojí rovně, bal poprašte mykorhyzní houbou Symbivit a přisypejte do díry jen tolik hlíny, aby strom mohl stát samostatně. Takto postupujte u všech stromů. 
 • Poté zkontrolujte linii a ůhel, ať jsou všechny stromy pěkně rovné a nevystupují z řady a konstrukce jsou pěkně v rovině. Strom nesmí být vysazen moc nízko, tzv. utopen. Začněte ušlapávat hlínu a postupně přisypávejte další a opět ušlapávejte. Nesmí tam být vzduchové kapsy a hlína se musí dobře zhutnit, aby strom nevysychal. Při této práci nezapomeňte kontrolovat polohu, protože stromy se mohou při tom hýbat. 
 • Jakmile bude hlína v půlce díry, dobře zhutněná, pořádně strom zalijte min. 10 litry vody a to i v případě, že několik dnů pršelo. Doplňte hlínu do celé díry a opět dobře ušlapejte. 
 • Pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte. Pokud je substrát vlhký, zálivku nepotřebuje. 

 

Nejprodávanější

1 položek celkem
Carpinus betulus
Novinka
9 800 Kč

S naším habrem obecným (Carpinus betulus) uniknete nechtěným pohledům!

AASM001-BAL