Stromy k terase
Stromy přímo u terasy by měly být spíše nižšího vzrůstu a při jejich výběru je dobré myslet na to, aby neměly plody, které mohou terasu zničit, ušpinit nábytek nebo lákat vosy. To platí pro stromy v takové blízkosti terasy, kde toto poškození hrozí. Naopak by byla škoda neužívat si při posezení na terase krásných pohledů na dál umístěné kvetoucí menší ovocné stromy.
Stromy můžete skvěle využít k vytvoření zastínění proti horkému slunci a v podzimních fujavicích budou stromy vytvářet větrolam. Také ideálně poslouží jako clona od nechtěných pohledů sousedů či aut. Když si vyberete druhy zajímavé listem, květem i kůrou, budete se mít čím kochat po celý rok.
Mezi oblíbené druhy patří:
- Okrasné malé stromy: K terase jsou nejvíce vhodné stromy s více kmeny, protože jsou nižšího vzrůstu a jejich šířka dodává potřebné soukromí a zastínění. Druhy jako javor ginnala, japonské dříny, svitel, šácholany a magnólie nebo dřezovce jsou ideální pro umístění blízko teras. Je možné je stříhat a tím udržovat jejich přijatelnou velikost. Japonské dříny, muchovníky a okrasné jabloně mají plody, proto je vhodnější je umístit dále od terasy.
- Stromy s kulovitou korunou: Stromy s korunou ve tvaru koule jsou stále oblíbenější a jejich výsadba dodá zahradě strukturu a lehký stín. Koruna tvoří deštník pod kterým se může příjemně sedět a užívat volný čas s rodinou a přáteli.
- Stálezelené dřeviny: Pokud toužíte po celoroční zeleni, jsou vhodné druhy jako cesmína, bobkovišeň nebo tis. Tyto dřeviny zajišťují stálý dekorativní efekt i v zimním období.
Nejprodávanější
Amelanchier lamarckii 'Ballerina' je okrasný ovocný keř vysoký 4 - 6 metrů. Plody má tmavě červené, 1 cm velké a sladké.
Acer palmatum - japonský javor odrůdy 'Summer Gold' je okrasný keř, nebo malý strom se zlatavými listy.
Japonské javory, hlavně ty červenolisté, jsou oblíbenou dřevinou okrasných zahrad.
Umineko je slivoň, která na jaře zkrášlí zahradu bíle kvetoucími jednoduchými květy. Má oválný tvar koruny a dorůstá pouze do výšky 8 metrů, čímž je skvělá pro výsadbu i do malých zahrad.
Parrotia je neobvyklý keř, který ohromí každého, kdo jej uvidí.
Dřín japonský Chinensis je nádherný pomalu rostoucí keř, který má na podzim červené listy a na konci jara velké bílé květy nebo spíše listeny, které po opadu nesou jedlé plody podobné Litchi.